What's On Calendar

 

Bands

 

Karaoke

 

Disco

 

OpenMic

 

Jamming

 

Charity

events

 

Businesses

 

Local

information

Home

 

What's On Music Events Calendar

Laptop/Desktop

 

What's On Music Events Calendar Android/iPhone

Other Live Music

Festivals/Fetes Carnivals

Theatre

Comedy

Various Other

Local Directory

Contact Us

 

March 2018

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

26

27

28

1

 

7:30 PM
Quiz Night
The Globe Inn


8:00 PM
Marnie (duo - acoustic covers & originals)
The Stable, (Queen St)

8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head

9:00 PM
Amber Town (Metalcore)
BierKeller, The Quay

 

2

 

9:00 PM
Okey Dokey Karaoke
The Ship Inn


9:30 PM
Concious Club (pop/funk/soul)
John Gandy's

3

 

5:00 PM - 8:00 PM
The Shrine (various)
Exeter Rugby Club

7:00 PM - 9:00 PM
Guy Somerfield (acoustic originals & covers)
Route 2 cafe, Topsham

8:00 PM
Carnaby Street (60s' covers)
Whipton & Pinhoe Labour Club

8:30 PM
Monopole (60s covers)
Heavitree (Wingfield) Social Club

8:45 PM
The Fab 2 (tribute band)
The Railway Club (Cowick St)

9:00 PM
BarraCoodas (rock)
The Bowling Green

9:00 PM
Silver Bullet (rock)
Broadclyst Social Club

9:00 PM
Kiss This! (80s covers)
Bishop Blaize

9:00 PM
ReD (pop/rock)
The Poachers, Ide

9:30 PM
Mad for It (Britpop)
The Kings
 

4

 

4:00 PM - 6:00 PM
Acoustic sessions
The Bowling Green

 

5

6

 

8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head

 

7

 

9:00 PM
Open Mic Night
The Ship Inn

8

 

7:30 PM
Quiz Night
The Globe Inn


8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head
 

9

 

9:00 PM
Okey Dokey Karaoke
The Ship Inn

 

 

10

11

 

4:00 PM - 6:00 PM
Acoustic sessions
The Bowling Green

 

4:00 PM - 7:30 PM
Kiss This! (80s covers)
The Kings

 

12

 

13

 

8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head

 

14

 

9:00 PM
Open Mic Night
The Ship Inn

15

 

7:30 PM
Quiz Night
The Globe Inn


8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head

 

16

 

9:00 PM
Okey Dokey Karaoke
The Ship Inn

 

7:15 PM
Marnie (duo - acoustic covers & originals)
Bar Venezia

9:00 PM
Vicious Kitten (Rock)
John Gandy's

 

17

 

7:00 PM
Ben Morgan (acoustic Folk)
Route 2 cafe, Topsham

8:30 PM
Just for the Record (various)
Heavitree (Wingfield) Social Club

8:45 PM
Eventine (various)
The Railway Club (Cowick St)

9:00 PM
Reckless (70s to present)
Whipton & Pinhoe Labour Club

9:00 PM
Electric Spank (Funk/Soul)
The Sorry Head

9:30 PM
Adam Sweet (acoustic blues/rock)
Rum & Crab Shack, Catherine St

9:30 PM
Khaos! (pop/rock)
Bishop Blaize

9:30 PM
K2 (rock)
The Kings

9:30 PM
Stillyano (Rock)
John Gandy's
 

18

 

4:00 PM - 6:00 PM
Acoustic sessions
The Bowling Green

 

9:00 PM
David 9 Lunas (acoustic originals)
St James Hall (Prince Charles Rd)

 

19

20

 

8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head

 

21

 

9:00 PM
Open Mic Night
The Ship Inn

22

 

7:30 PM
Quiz Night
The Globe Inn


8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head

 

23

 

9:00 PM
Okey Dokey Karaoke
The Ship Inn

 

8:00 PM
Karaoke
The Locomotive


8:00 PM
Joey the Lips (Soul/Funk)
Sandy Park

9:30 PM
Overdriven Rock Band (Rock) TBC
The Winchester Club

9:30 PM
Mammoth (various)
John Gandy's

 

24

 

7:00 PM
Max Alexander (acoustic originals & covers)
Route 2 cafe, Topsham

8:30 PM
Velvet Touch (various)
Heavitree (Wingfield) Social Club

8:45 PM
Dave Rich (various)
The Railway Club (Cowick St)

8:45 PM
The Supernatural (various)
The Kings

9:00 PM
The Dockneys (various)
The Lucombe Oak (formerly The General Buller)

9:00 PM
The Furious Pussies (50s to 70s)
Whipton & Pinhoe Labour Club

9:00 PM
Eventine (various)
Alphington Cricket & Sports Club

9:00 PM
Shakedown Ridge (70s rock)
The Bowling Green

9:00 PM
New Heroes (various)
The Sorry Head

9:30 PM
Barnaby (rock)
Bishop Blaize
 

25

 

4:00 PM - 6:00 PM
Acoustic sessions
The Bowling Green

 

26

 

27

 

8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head

 

28

 

9:00 PM
Open Mic Night
The Ship Inn

29

 

7:30 PM
Quiz Night
The Globe Inn


8:30 PM
Open Mic/acoustic Jam
The Sorry Head

 

9:30 PM
Charge! (various)
John Gandy's

 

30

 

9:00 PM
Okey Dokey Karaoke
The Ship Inn

 

8:00 PM
BarraCoodas (rock)
The Duke of York

9:00 PM
Reckless (70s to present)
John Gandy's

9:00 PM
Blind Man Earl (Funk Rock)
The Sorry Head

9:00 PM
Jack the Lad (Indie pop/rock)
The Lucombe Oak (formerly The General Buller)

 

31

 

7:00 PM
Sadie Horler (acoustic originals)
Route 2 cafe, Topsham

8:30 PM
Impulse (various)
Heavitree (Wingfield) Social Club

8:45 PM
Matthew Rock (50s to present)
The Railway Club (Cowick St)

9:00 PM
Basher Tate (various)
Whipton & Pinhoe Labour Club

9:00 PM
Carnaby Street (60s' covers)
Alphington British Legion

9:00 PM
Eventine (various)
The Bowling Green

9:00 PM
Kiss This! (80s covers)
Heart of Oak

9:00 PM
Daddy Long Legs (pop/ska)
The Kings

9:00 PM
Jai Rocks (solo rock/pop/blues)
Devon Yeoman

9:15 PM
Simon Rees (various)
St Thomas Social Club

9:30 PM
The Perfect Strangers (classic rock)
The Sorry Head
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This domain and all content Copyrightę of Swift Net Solutions - 2010
Liability Statement Terms and Conditions Limitation of Liability Disclaimer Copyright Informatio